פינת ליטוף

פינת ליטוף

הורים לילדים פשוט קורנים מאושר כאשר הילדים שלהם שמחים. לפיכך, אפשר להבין מדוע שכאשר הילדים שלמים שמחים, מיד עם הגעתם לאינטראקציה בפינת הליטוף עם החיות, הם פשוט מאושרים ביחד עמם, לקראת מסע מרגש וחוויה שאותה הם הזכירו לטווח הארוך. אין ילד, כמעט, שלא אוהב בעלי חיים. בוודאי גם אתם נדנדתם, כשהייתם קטנים, שיאמצו כלב או חתול. ומשזה לא עזר, התחלתם לנדנד להם שייקחו אתכם, כל שני וחמישי, לפינת הליטוף המקומית. נראה כי כל ביקור שלכם בצל פינת ליטוף היה מרגש יותר מהקודם. בעוד ההורים שלכם חושבים על מציאת פעילות משפחתית אטרקטיבית, למרות שמונחות על הכף מספר אופציות, נראה שתמיד בסוף מגיעים לאותו המקום. לפינת הליטוף. ולא בכדי. מדובר על מקום שרווי בהנאה צרופה, חינוכי, ובהחלט עשוי להשאיר חותם בתור זיכרון ילדות מתוק, שתנצרו עמכם עוד שנים ארוכות. ומיותר לציין שהעלות של התענוג הזה בטלה בשישים.

 

מדוע פינת ליטוף כה מומלצת לילדים?

נשאלת השאלה החשובה – "מדוע פינת ליטוף כה מומלצת לילדים"?, ובכן, קצרה היריעה מלהכיל את כל הסיבות, מאילוצים טכניים, נציג בפניכם את הסיבות העיקריות, בנקודות קטנות, כאשר בהמשך המאמר עוד נדון ונרחיב עליהן. ובכן, הסיבות הן כדלקמן –

  • הקץ למסכים. הקץ להתכנסות בבית. פינת הליטוף מוציאה את כל המשפחה מהסגר. הגיע הזמן ממש ליהנות מאוויר צח.
  • כשילדים קטנים מקיימים סוג של אינטראקציה עם החיות, שבפינת הליטוף, הינם ממש לומדים את ההתנהגויות הספציפיות שלהן.
  • פינת הליטוף, לכל דבר ועניין, מהווה חוויית למידה חיובית.
  • מעבר לכך שהביקור בפינת הליטוף מחנך, מדובר אודות חוויה שאותה זוכרים הילדים לשארית חייהם.
  • נראה כי מחקרים תומכים בגרסה, כי פינת הליטוף היא נפלאה אף לילדים קטנים, וזאת משום הכמות הרבה של קלט חושי. למעשה, ניתן לומר בוודאות, כי בביקור זה הילדים מפעילים כמעט את כל חמשת החושים שלהם.
  • ילדים קטנים, שמעולם לא נפגשו עם חיות, למעט חיית המחמד שלהם או של השכנים שלהם, עשויים ללמוד לגלות רגשי חמלה כלפי הסובבים אותם.
  • מעבר לרכישת כישורים חברתיים, הילדים פוגשים בפינת הליטוף פעילויות מעשיות, כמו למשל – טיפוח בעלי החיים, הזנתם, וכיוצא בזאת. על פי המון מחקרים שנעשו בתחום, נמצא כי פעילויות מסוג אלו מערבות את שני צדי המוח, שלא כמו למידה מדי יום במסגרת מוסדות הלימודים.

האם פינת ליטוף מחדדת את כישורי האינטראקציה של הילדים?

לשאלה המשמעותית – "האם פינת ליטוף מחדדת את כישורי האינטראקציה של הילדים?", נשמח להשיב. בבירור כן. אינטראקציה של ילדים עם חיות חדשות, בהכרח גורמת להם ללמוד דרכי אינטראקציה חדשות וייחודיות. עד כמה שהילדים התנסו בחוויית גידול חיית מחמד, וזה יכול להיות אפילו דג זהב, אך הגיוני להניח, כי נבצרה מהם ההזדמנות לקיים אינטראקציה ממשית עם חיות כגון – עזים או קופים. האינטראקציה עם המנעד הרב של בעלי החיים מאפשרת לילדים למידה אודות ההתנהגויות הספציפיות של כל מיני חיות. הם מבינים כיצד הם מתרועעים זה עם זה, מה זהה ומה מבדיל בניהם. בשביל ילדים קטנים, גם עצם הנוכחות הקרובה שלהם לחיות, עשויה להתפרש כחוויה לימודים צרופה בהנאה. לקוף יש התנהגות של אדם, והטווס פשוט סנוב, כמו הרבה בני אדם. הלמידה נעשית באופן לא מודע, ויתכן שבמשך הזמן תשמעו אותם מפציצים בדברי חוכמה ותובנה, שהסיקו מהשהייה בפינת הליטוף.

האם פינת ליטוף יכולה לגרום לכם לצאת מהבית?

מאז תחילת התפרצות הנגיף של הקורונה, נראה כי תושבי מדינת ישראל יותר ויותר מסתגרים במקום משכנם. הגיע הזמן לצאת מהבית, לספוג קצת ויטמין D, שכה נחוץ לגוף, ואפשר לקבל אותו בעיקר מהשמש. ואם אתם תוהים – מה באמת יגרום לכם לצאת מהבית, כי אז נגיד שאין כמו ביקור תכוף בצל פינת ליטוף. לא קשור אם יורד גשם זלעפות בחוץ, או שהשמש יוקדת בחוץ, כך או כך מדובר אודות הביקור האולטימטיבי, לצאת קצת מהשגרה, ולבלות זמן איכות עם הילדים שלכם. ובמידה והילדים שלכם מלאי אנרגיות עצורות, ואין להם איפה לפרוק אותם, כי אז ביקור בפינת הליטוף יעזור להם להשתחרר, ואתה רק תרוויחו "שקט תעשייתי", ולו לכמה שעות בלבד. אגב, יש לנו אטרקציות נוספות לילדים

האם פינת ליטוף תלמד את הילדים חמלה מה היא?

שאלת המיליון דולר – "האם פינת ליטוף תלמד את הילדים שלכם חמלה מה היא?", כבר הזכרנו נקודה זאת בכמה מלים, אבל כעת הגיע הזמן להרחיב קצת על הנושא. מאופן קיום האינטראקציה עם בעלי החיים, בוודאי שהילדים שלכם ילמדו מה היא חמלה. בתור הורים לילדים, אנו לוקחים את הדברים כמובן מאליו. אנו יודעים באינטונציה שלנו שקוף רק מתחקה אחרי מעשינו, והוא בוודאי שאינו רוצה לפגוע בנו. או לחלופין, אנו מבינים שאין מה לרדוף מרדף שווא אחרי טווס. אך בניגוד אליכם, ילדים קטנים עדיין לא עברו מספיק תרחישים במהלך חייהם, שעשויים להוות את הבסיס להבנה עמוקה יותר של הלכי עולם. באמצעות האינטראקציה עם החיות בפינת הליטוף, הילדים שלכם יזכו ללמוד מה המשמעות של לגלות עדינות ואמפתיה, ובעיקר חמלה מרובה, עם חיות נאצלות, כדוגמת ארנב או תרנגול. ואם נדקדק יותר בציציות, יש לומר בוודאות, כי הילדים שלכם אף ילמדו אומץ מה הוא, בכל ההיבט של ליטוף חיות יותר גדולות, לרבות – חמור, שרק הגודל והקולות שהוא עושה יכולים להפחיד כל ילד קטן.

איך פינת ליטוף מסייעת לילדים לשפר את אוצר המלים שלהם?

זאת שאלה ממש מעניינת – "איך פינת ליטוף מסייעת לילדים לשפר את אוצר המלים שלהם"?, האמת, נושא זה היה ממש חדש לנו. ומכיוון שחשוב לנו להיות אותנטיים ומדויקים בתשובות שלנו, ערכנו "מיני מחקר". והנה מה שגילינו – באמצעות חשיפה לכל מיני סוגי חיות, הילדים עשויים בהחלט לשפר את אוצר המלים שלהם. אבל איך? אתם בוודאי מרימים כעת גבה, ושואלים את עצמכם. ובכן, לאחר שחקרנו ובדקנו את הנושא לעומק, נמצא כי הסקרנות של הילדים מתעוררת להבין מה שמות בעלי החיים, תוך כדי התוודעות אליהם וליטופם. הם רוצים להעמיק בנושא, ולהבין גם מה שמות כל גזע של בעל חיים כזה או אחר, והדבר עשוי להתפתח לעת הקריאה במוסד הלימודים. ומפה "השמיים הם הגבול".

כיצד המפגש עם פינת ליטוף מפעיל את כל חמשת החושים?

כבר נגענו בנקודה זאת, בתחילת דברינו, ועל כן מן הראוי שאף עתה נעמיק בסוגיה – "כיצד המפגש עם פינת ליטוף עשוי להפעיל את כל חמשת החושים?", והנה תשובתנו – ילדים שמגיעים לפינת הליטוף, מיד מתעוררים בקרבם כמעט כל חמשת החושים. וזאת משום שהם שומעים, רואים, מריחים ונוגעים בבעלי החיים. כולם מבינים שברווז מגעגע, אבל יש הבדל כאשר ממש שומעים את זה באוזניים. הצלילים והקולות שבוקעים מפינת הליטוף נהירים לגמרי, לכל בר דעת. באמצעות פעולת הליטוף של בעלי החיים, הילדים למדים לחוש עד כמה רך הוא החוטם של החמור, ומאידך  עד כמה זה יוצא דופן כשארנב מלקק את ידי הילדים שמאכילים אותם. כל פעילות חושית שכזאת הינה מיוחדת בפני עצמה, ומפעילה חוש אחר של הילדים.

מה הקשר בין פינת ליטוף לבין ביסוס התקשורת בקרב ילדים?

שאלה מאוד משמעותית לפנינו – "מה הקשר בין פינת ליטוף לבין ביסוס התקשורת בקרב הילדים"?. אז נתחיל מן ההתחלה. קודם כל, פינת הליטוף מאפשרת לילדים את האפשרות לייצר אינטראקציה, כנגיעות בכל מיני סוגי חיות, ידידותיים יותר, וידידותיים פחות. בעיקר מדובר אודות חיות שלא מהווים איום על הילדים הרכים בשנים. עסקינן אודות חוויה של ליטופים חושיים. המגע של הילדים עם החיות, הוכח זה מכבר בהמון מאמרים, כבעל יכולת תרפויטית של הרגעה. סוג של טיפול שעשוי להפחית כל סטרס. עוד נמצא במחקרים אלו, כי באמצעות ליטופים או משחקים הדדיים עם חיות, המעורבים בסיטואציה עשויים להגביר את הרמות של ההורמון שנקרא אוקסיטוצין, שאמון על הורדת מתחים, כמו גם להפחית את הרמות של ההורמון קורטיזול, שהינו אמון על עוררות של סטרס.

הפעילות המעשית בפינת הליטוף מעודדת ויסות חושי, תקשורת, ובעיקר היא מדגימה מנעד רב של מיומנות חיים נרכשות. על מנת לסבר את אוזניכם, נתמקד כעת על ההיבט של התקשורת. ילדים קטנים, על מנת שיצליחו ליצור קשר עם אנשים שונים, עשויים ראשית כל לפתח אמון מקדים בהם. זה לא תהליך של "זבנג וגמרנו", זה תהליך מתמשך, ועשוי לקחת המון שנים של אינטראקציה אינטנסיבית. מאידך, על פניו מסתמן, כי חיות מסוגלות לנפץ את הקירות חסימה האלו עם ילדים הרבה יותר מהר.

במידה והחיה מסבירה פנים לילד באופן ידידותי, והיא לא מרתיעה אותו בשום צורה, ניתן להבין מכך שמאוד מהר מתפתח בין בעל החיים לבין הילד מערכת יחסים של אמון. הסוג הזה של האינטראקציה הכה אינטנסיבית ומהירה מכונה אף בשם המקצועי – טיפול באמצעות בעלי חיים. השימוש המתמיד בחיות מתוקות, בתור מתווכי תקשורת, עוזר לילדים עם בעיות של קשב וריכוז, לילדים על רצף האוטיזם, וכיוצא בזה. האינטראקציה החיובית הזאת, בין הילדים לבין בעלי החיים יותר קלה לילדים עם תסמונת האוטיזם, לעומת האינטראקציה האנושית, שמסתמנת אצלם כהרבה יותר מסובכת. זאת אינטראקציה בהתהוותה, שמסייעת לילדים לתקשר בצורה יותר מיטבית, בהיותם מסוגלים ליטול חלק אקטיבי בפעילות היום יומית באופן מושלם.

ליצירת קשר והצטרפות למועדון החברים של רוי בוי

אני רוצה להיות חבר שלכם ! חבר ממש טוב שלכם!!
אז הצטרפו אליי למועדון החברים למגוון של הטבות והנחות !